Miasto Jest Muzyką

Zakończyliśmy Miasto Jest Muzyką – muzyczny projekt edukacyjny dla uczniów warszawskich liceów. Dużo się działo przez miesiąc!  Warsztaty tworzenia muzyki na komputerze, nagrania terenowe, pokazy
i wykłady, pierwsza w Polsce muzyczna gra miejska, premiera pakietu sampli-nagrań miasta oraz instrumentów wirtualnych, konkurs muzyczny… Udowodniliśmy, że miasto w oczach i uszach kreatywnych ludzi to cała symfonia inspirujących dźwięków. Inaczej mówiąc – Miasto Jest Muzyką!

Wszystko zaczęło się warsztatami nagrań terenowych (26 i 27.04.2014). Wyszliśmy w miasto i nagraliśmy mnóstwo dźwięków zwykłych, jak i zupełnie niecodziennych…

27.04 odbył się także pokaz tworzenia instrumentów wirtualnych.

W dniach 28.04 – 10.05.2014 wzięliśmy na warsztat nagrania miasta. Oczyściliśmy je, wyedytowaliśmy, podzieliliśmy na kategorię i opisaliśmy. Powstał dzięki temu tzw. samplepack, czyli zestaw łącznie 103 sampli-nagrań miasta gotowych do wykorzystania w twórczości muzycznej, filmowej i każdej innej :).

Ale to nie wszystko! Nagrania te wykorzystaliśmy to stworzenia tzw. instrumentów wirtualnych. Co to znaczy? To znaczy, że kreatywnie je przetworzyliśmy używając różnych technik i wyobraźni. W ten sposób z nagrań odjeżdżającego metra powstał instrument melodyczny a z różnych dźwięków perkusyjnych stworzony został instrument perkusyjny! Łącznie powstało 8 instrumentów melodycznych i 2 instrumenty perkusyjne.

Warsaw Sound

 

Pakiet sampli i instrumentów nazwaliśmy Warsaw Sound. Jest on oczywiście nieodpłatny. Całość możecie ściągnąć z tej strony.

W dniach 10, 17 i 18.05.2014 uczestnicy projektu wzięli udział w Warsztatach tworzenia muzyki na komputerze. Było to dla nich całkowicie nowe doświadczenie. Frajda także niesamowita! Dodatkowo, 18.05 i 24.05 uczestnicy projektu uczyli się tworzyć gry miejskie, aby potem sami mogli zorganizować dużą grę miejską dla wszystkich zainteresowanych.

I wreszcie 31.05.2014 odbył się finał projektu Miasto Jest Muzyką – Gra Miejska. Była to pierwsza muzyczna gra miejska w Polsce. Ciepły słoneczny dzień, wspaniałe punkty i fajne nagrody zrobiły swoje. Wszyscy uczestnicy gry bawili się znakomicie! Zastanawiacie się, jak wyglądała gra miejska od kuchni? Tutaj znajdziecie jej szczegółowy scenariusz.

Dzięki za warszawską wiosnę pełną dźwięków. Miasto okazało się być wspaniałą muzyką!